Ta strona używa plików cookie!
close

Żyj Bezpiecznie

Data dodania: 26 listopada 2015 r.

Uwaga na domowych włamywaczy - chroń swój dom lub mieszkanie!!!

Komenda Powiatowa Policji w Miliczu informuje, że w ostatnim czasie na terenie województwa dolnośląskiego nasiliły się kradzieże mienia z domów jednorodzinnych oraz z mieszkań w blokach wielorodzinnych, dokonywane po uprzednim włamaniu się złodziei do budynków. Sprawcy najczęściej wchodzą do domów uszkadzając drzwi, okna i drzwi balkonowe. Złodzieje dokonują przestępstw zarówno w dzień, jak i nocą wykorzystując nieobecność domowników.

Miliccy policjanci przestrzegają – szanowni Państwo stosując opisane niżej podstawowe zasady bezpieczeństwa ograniczacie możliwości działania włamywaczy. Bądźcie przezorni a o wszelkich podejrzanych osobach natychmiast prosimy informować dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Miliczu lub najbliższą jednostkę Policji w całym kraju – tel. 997 lub 112 jest czynny całą dobę.

 

JAK ZABEZPIECZYĆ MIESZKANIE PRZED WŁAMYWACZEM?

 

Żadna policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad poprawy bezpieczeństwa naszych domów i mieszkań:

 

1) Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.

 

2) Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego domu lub mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

 

3) Zamontuj na oknach i drzwiach tarasowych w domu jednorodzinnym rolety antywłamaniowe, a jeśli masz już takie rolety, to nie zapominaj ich opuszczać na noc.

 

4) Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (telewizor, sprzęt audio-video, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, kogo są własnością).

 

5) Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego domu lub mieszkania zwłaszcza, jeśli mieszkasz samotnie.

 

6) Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

 

7) Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego domu lub mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi nawet, jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

 

8) Nie toleruj w swym bloku mieszkalnym (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnienia melin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.

 

9) Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom lub mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

 

10) Opuszczając na dłużej dom lub mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiada, by podlewał kwiaty, otwierał na krótko okna, opróżniał skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączał na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

 

11) Ubezpiecz swój dom lub mieszkanie, by w razie nieszczęścia, chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

 


Chroń swój samochód

W związku z notowanymi w ostatnim czasie na terenie województwa dolnośląskiego kradzieżami samochodów, miliccy policjanci kolejny już raz apelują do Państwa o baczniejsze zwracanie uwagi na nieznajome osoby kręcące się w miejscach parkowania pojazdów, zwłaszcza w godzinach wieczorowych i nocnych. O każdej niepokojącej Państwa sytuacji, kiedy podejrzewacie, że ktoś może planować próbę kradzieży pojazdu lub dokonania włamania do auta prosimy o niezwłoczne informowanie o tym dyżurnego KPP w Miliczu na numer telefonu 71-38-06-200 albo numer alarmowy 997 lub 112.

Prosimy również o zwracanie uwagi na pojazdy serwisowe (np. pomoc drogowa) zabierające samochody z miejsca ich parkowania w godzinach wieczorowo-nocnych. Niezbędne jest też zwracanie szczególnej uwagi na uruchamianie wszystkich możliwych zabezpieczeń w państwa pojazdach. Rozważyć należy możliwość zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń (także niestandardowych). Prosimy pamiętać, że czasem nawet pozornie nieistotna informacja może zapobiec przestępstwu lub pomóc w zatrzymaniu jego sprawców.

 

Kierowco pamiętaj:

 

 Nie zostawiaj bagażu i innych przedmiotów na widoku, zabieraj je ze sobą lub zamykaj w bagażniku.

 

  Zamykaj drzwi za każdym razem, gdy opuszczasz samochód.

 

 Za pośrednictwem odpowiednich firm oznakuj w specjalny sposób swój samochód.

 

  Klucze zabieraj zawsze ze sobą nawet jeśli samochód stoi w garażu.

 

 Zainstaluj alarm i włączaj go, gdy opuszczasz samochód (choćby na chwilę).

 

 Kupując radioodtwarzacz samochodowy, wybierz taki, który możesz wyjąć przed opuszczeniem pojazdu i stosuj to. Często złodziej po wybiciu szyby potrafi zabrać radio leżące pod siedzeniem. W ten sposób powiększasz swoje straty!

 

 Przyglądaj się uważnie nieznajomym interesującym się Twoim samochodem lub samochodem sąsiadów. Jest bardziej prawdopodobne, że myślą o ukradzeniu go, niż że podziwiają go.

 

 Specjalne śruby do kół, dostępne na rynku, są rozsądnym zabezpieczeniem dla kół i opon Twojego samochodu.

 

 Zamknięty na klucz korek wlewu paliwa zmusi złodziei do porzucenia samochodu po wyczerpaniu paliwa.

 

 Nigdy nie zostawiaj żadnych dokumentów w pojeździe, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego i rachunków ubezpieczeniowych.

 

 Najbezpieczniejszym miejscem do parkowania jest własny garaż. Jeśli go nie masz, to bardzo uważnie wybierz miejsce do parkowania. Ruchliwy i dobrze oświetlony teren jest najlepszy. Złodzieje nie chcą ryzykować. Jeśli parkujesz samochód w świetle dziennym, a planujesz do niego wrócić wieczorem, zastanów się, jak będzie wyglądała okolica o tej porze. Staraj się korzystać z parkingów strzeżonych.

 

  Jeśli dostrzeżesz, że ktoś kradnie Twoje auto lub je okrada - szukaj pomocy. Nie działaj sam!!! Złodzieje są brutalni, zdecydowani, często uzbrojeni. Ratując auto możesz stracić życie lub zdrowie!

 

 Jeśli stwierdzasz brak korka wlewu paliwa, to znaczy, że właśnie zaczęła się kradzież Twojego samochodu. Metoda na „korek wlewu” polega na tym, że złodzieje na podstawie wkładki zamka korka dorabiają klucze.

 

 Postaraj się oznakować akcesoria samochodu (akumulator, opony, reflektory, tapicerkę)- ułatwi to później identyfikację pojazdu w przypadku odnalezienia go.

 

 Nie zostawiaj w skrytkach kluczyków zapasowych i dokumentów pojazdu.

 

 Nawet gdy wysiadasz z samochodu tylko na chwilę nie zapomnij wyjąć kluczyków ze stacyjki.

 

 Jeżeli stwierdzisz, że alarm nie działa lub nie działa prawidłowo - nie lekceważ tego - być może złodzieje interesują się Twoim samochodem!

 

 Jadąc w długą podróż - ubezpiecz wartościowy bagaż!

 

 Nie zabieraj przygodnych pasażerów.

 

 W kupionym używanym samochodzie dobrze jest wymienić zamki i stacyjkę - albo przekodować je w specjalistycznym zakładzie. 

 

 

Przed wyjazdem upewnij się, że:

 

 masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty,

 

 masz zapięte pasy,

 

 stan techniczny pojazdu nie budzi zastrzeżeń

 

 planując wyjazd wczesnym rankiem, lepiej nie zostawiać zapakowanego auta na niestrzeżonym parkingu pod domem. Takiego parkowania nie da się ukryć, a złodzieje mogą skorzystać z okazji,

 

 wyjeżdżając w długą trasę należy planować postoje szczególnie w porze wieczorowo – nocnej na dużych stacjach paliwowych. Stacje te mają własną ochronę, ponadto mamy do dyspozycji bary i toalety,

 

 po przyjeździe do miejsca docelowego należy zastanowić się gdzie parkujemy samochód . Wyobraźmy sobie jak to miejsce będzie wyglądało w nocy (czy jest oświetlenie, czy w pobliżu rosną krzaki itp.).

 

 

W razie kontroli drogowej należy:

 

 zatrzymać pojazd,

 

 trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że żąda tego kontrolujący,

 

 na polecenie policjanta - wyłączyć silnik pojazdu.

 


 

Oficer prasowy KPP w Miliczu podinsp. Sławomir Waleński