Ta strona używa plików cookie!
close

Ważne informacje dla kierowców – od 1 października 2018 roku zmieniają się przepisy ruchu drogowego

Data dodania: 1 października 2018 r.
Miejsce zdarzenia: powiat milicki Dolny Śląsk

Policjanci przypominają o zmianach przepisów ruchu drogowego w zakresie posiadania podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej tzw. OC.

Od 1 października 2018 roku zmieniają się przepisy Prawo o ruchu drogowym, dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. Kierowcy od poniedziałku nie będą musieli posiadać przy sobie: dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Podczas kontroli na drodze funkcjonariusze w dalszym ciągu będą sprawdzali dokumenty stwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdem – prawo jazdy. Jednocześnie pamiętać należy, że dowodowy rejestracyjne nadal będą potrzebne podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży auta oraz podczas wyjazdu za granicę.

Podczas kontroli drogowej policjanci dane o pojeździe i dokumentach pojazdu będą weryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. W przypadku, gdy pojazd nie będzie spełniał wymagań ochrony środowiska, będzie zagrażał bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego funkcjonariusz odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie. Kierujący dopiero po usunięciu usterek związanych z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policjantów może udać po zwrot dokumentu.  

Należy też pamiętać, że po 1 października 2018 roku trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC, jeśli kieruje się pojazd, który został zarejestrowany poza granicami naszego kraju.

Źródło: KWP we Wrocławiu

 

 

Powiązane wiadomości