Ta strona używa plików cookie!
close

Nie daj się nabrać oszustom działającym metodą "na wnuczka" lub "na policjanta"

Data dodania: 10 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: powiat milicki Dolny Śląsk

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Policja informuje, że pomimo licznych apeli i ostrzeżeń nadal na terenie kraju obserwuje się próby dokonywania oszustw przez osoby podające się za policjantów lub członków rodziny, np. za wnuczka, krewnego itp. Oszuści w sposób perfidny i bardzo wyrafinowany telefonicznie starają się docierać do osób starszych, samotnych lub niepełnosprawnych prosząc o pomoc finansową w związku z nagłymi sytuacjami losowymi. Oszuści telefonując do członków „swojej rodziny” opowiadają wymyśloną historyjkę np. o jakimś intratnym interesie bądź wypadku czy chorobie, prosząc jednocześnie o pilne pożyczenie pieniędzy. Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

W przypadku otrzymania telefonu od osoby, która podaje się za policjanta lub krewnego i która nie jest rozpoznana przez rozmówcę, odbierający telefon powinien natychmiast powiadomić o takim telefonie Policję – być może jest to próba oszustwa!!!

Miliccy policjanci ostrzegają – szanowni Państwo przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa ograniczacie możliwości działania złodziei i oszustów. Bądźcie przezorni a o wszelkich podejrzanych osobach natychmiast prosimy informować dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Miliczu lub najbliższą jednostkę Policji w całym kraju – tel. 997 lub 112 jest czynny całą dobę.

 

ZANIM OTWORZYSZ DRZWI SWOJEGO MIESZKANIA ZAPAMIĘTAJ!!!

 

Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Podają się za członków rodziny, pracowników administracji, instytucji państwowych, organizacji charytatywnych...

Cel mają jeden – okraść!

Policja radzi, co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów i złodziei:

• Jeśli ktoś podaje się za policjanta, pracownika administracji, organizacji charytatywnej, zakładu energetycznego lub gazowniczego, zanim go wpuścisz, zadzwoń do instytucji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oglądaj go bardzo dokładnie.

• Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy czym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych. Przecież dzwonić może oszust…

• Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów czy członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i – zwyczajnie - Cię okraść.

• Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą wejść do twojego mieszkania.

• Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub kuchenki. Jeden będzie ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

• Bądź ostrożny kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną twoje pieniądze i biżuteria.

• Bądź szczególnie ostrożny jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.

• Jeśli już wpuścisz oszustów do środka, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie policji. Jeśli nie masz takiej możliwości po wyjściu oszustów dzwoń na policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie.

• Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

Oficer prasowy KPP w Miliczu podinsp. Sławomir Waleński

 

 

Galeria

Powiązane wiadomości