Ta strona używa plików cookie!
close

1,5 roku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku i w powiecie milickim

Data dodania: 6 kwietnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: powiat milicki Dolny Śląsk

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie wspierające policjantów w codziennej służbie. Korzystanie z aplikacji daje mieszkańcom możliwość zgłaszania miejsca, gdzie dochodzi do sytuacji mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Na podstawie tych informacji, policjanci podejmując interwencje, eliminują zagrożenia. Od momentu uruchomienia tego narzędzia na Dolnym Śląsku, cieszy się ono dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie współpracują z dolnośląską Policją w zakresie stałego wzrostu poczucia bezpieczeństwa w regionie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona na terenie województwa dolnośląskiego w październiku 2016 r. Od momentu uruchomienia tego narzędzia, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu, którzy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie podejmować działania nawet w sytuacji, gdy zagrożenia w danym momencie nie widać lub występuje ono co pewien czas.

Od początku funkcjonowania mapy w powiecie milickim odnotowano 653 zgłoszenia, z czego potwierdzono 285, czyli 44,3% wszystkich naniesionych zagrożeń (w województwie dolnośląskim potwierdzalność naniesionych na mapę zagrożeń wyniosła 41,3%), eliminując jednocześnie wskazywane przez mieszkańców powiatu milickiego negatywne zjawiska mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Spośród wszystkich zgłoszeń, 8 zostało zakwalifikowanych jako żart lub pomyłka.

Pośród katalogu 25 rodzajów zagrożeń wskazywanych przez mieszkańców w KMZB, dominującymi są:

  • nieprawidłowe parkowanie - 28% ogółu zgłoszeń w całym województwie dolnośląskim,
  • przekraczanie prędkości - 25% ogółu zgłoszeń w całym województwie dolnośląskim,
  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 18% ogółu zgłoszeń w całym województwie dolnośląskim,
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa - 6% ogółu zgłoszeń w województwie dolnośląskim.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest również dostępna jako aplikacja na telefon. Pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdziemy w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadając smartfona i dostęp do Internetu, Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo, podczas nanoszenia zagrożenia na mapę, mamy możliwość wprowadzania krótkiego opisu, a także dołączanie zdjęć.

Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Za pomocą interaktywnej strony lub aplikacji można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w regionie i nie tylko. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. Przekazane sygnały dolnośląska Policja weryfikuje. W przypadku potwierdzenia zagrożenia, funkcjonariusze podejmują działania w kierunku jego wyeliminowania.

Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.

 

Oficer prasowy KPP w Miliczu podinsp. Sławomir Waleński

Źródło: KWP we Wrocławiu

 

 

Powiązane wiadomości